ייפוי כוח, צוואות וירושות
עידן יוחאי אדרי – משרד עורכי דין, גישור ונוטריון

ייפוי כוח, צוואות וירושות

פתגם עממי טוען כי לא נדע מה יקבע העתיד, אך אנו יודעים מי את העתיד קובע. פתגם זה מהווה את תפיסת העולם הנכונה ביותר הנוגעת בחשיבותם של ירושה, צוואה וייפוי כוח. לאורך השנים נתקלנו בלא מעט מקרים שדרשו מאיתנו רגישות רבה לצד הידע המקצועי על מנת לשמור על האינטרסים של לקוחות לאחר הליכתו בטרם עת של בן משפחה.

לאורך החיים אנו לא נוטים להקדיש מחשבה למה יקרה ביום שבו נסיים את חיינו בין אם משיבה טובה ובין אם כתוצאה ממחלה. הדרך החוקים והנכונה ביותר לתכנן את היום הזה הינה באמצעות כתיבת צוואה.

במדינה קיימות ארבע אפשרויות לכתיבת צוואה כך שתהא תקפה באופן חוקי:

צוואה הנכתבת בנוכחות שני עדים ובנוכחות עורך דין – הדרך השכיחה ביותר לכתוב צוואה, בין אם מודפסת ובין אם כתובה בכתב יד, בנוכחות שני עדין ועורך דין בסופה הוא מצהיר כי היא צוואתו היחידה ועליו לחתום עליה.

צוואה נוטריונית – צוואה הנכתבת בנוכחות נוטריון במסגרתה מצהיר האדם את בקשתו והנוטריון יאשר את תוקפה בחתימתו.

צוואה בכתב יד – אדם הכותב צוואה בכתב ידו, חותם עליה בסופו והיא בעלת תוקף משפטי.

צוואה בעל פה – צוואה הנאמרת בעל פה אל מול שני עדים, במקרים רבים תפסל תקפותה.

 

טיפים חשובים שאתם חייבים לדעת בעת כתיבת צוואה:

אנו ממליצים לחתום על כל אחד מהעמודים הכתובים של הצוואה.

העזרו בעורך דין שיספק לכם ידע וניסיון בשמירה על האינטרסים שלכם תוך כדי הבטחה שרצונכם ישמר לאחר מותכם.

 

מהו ההבדל בין צוואה לירושה?

ירושה, מכונה גם "עיזבון" היא ההליך במסגרתו מוענק רכושו של הנפטר ליורשיו. צוואה היא מסמך משפטי שבמסגרתו אדם יקבע למי יוענק רכושו לאחר מותו.

ייפוי כוח מתמשך

בשנת 1962 נחקק בישראל חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, אשר העניק את הזכות למנות אפוטרופוס כאשר אדם לא יכול להמשיך ולדאוג או לטפל בענייניו מסיבות רפואיות או נפשיות. חוק זה תוקן בשנת 2016, בה נעשה שינוי שתכליתו לאפשר מתן ייפוי כוח מתמשך הכולל את ההנחיות של אדם להמשך ניהול ענייניו ורווחתו במידה ויקלע לסיטואציה שבה לא יוכל עוד לנהל את חייו, מטרת השינוי נסעה מהצורך לשמור על כבודו של האדם.

ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי המאפשר לכל אדם, מעל גיל 18, לבחור מי טיפל בענייניו במידה והוא יגיע למצב שבו יתקשה לתפקד. באמצעות ייפוי הכוח האדם למעשה קובע כיצד ייראו חייו אם מצבו ידרדר מסיבות רפואיות או נפשיות שימנעו ממנו את האפשרות לטפל בעצמו.

ישנם שני סוגים של ייפוי כוח:

ייפוי כוח בענייני רכוש – במסגרת מסמך משפטי זה ישנה התייחסות לטיפול בנכסיו, ממונו והתחייבויותיו של האדם.

ייפוי כוח בעניינים אישיים – במסגרת מסמך משפטי זה ישנה התייחסות לצרכי היומיום, מגורים, בריאות ועניינים בריאותיים או נפשיים.

 

משרד עורכי דין עידן יוחאי אדרי מתמחה בכל סוגי הירושות, צוואות ומתן ייפוי כוח מתמשך תוך כדי דאגה ומימוש של רצונות המנוח במקביל להמשך היחסים התקינים העתידיים בין היורשים.

אנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ, ללא שום התחייבות, בה נספק לכם חוויית שירות משפטי ונשמח לעמוד לשרותכם בכל עת, לתיאום פגישת ייעוץ לחצו

פנו אלינו לייעוץ משפטי

עו"ד עידן יוחאי אדרי שייך לדור החדש של עו"ד בצפון, עו"ד דינמי צעיר ובעל יכולות בתחום המשפט אשר באו לידי ביטוי בפסיקות חשובות שבתחום הפלילי והתחום האזרחי.

דילוג לתוכן