משפט מנהלי

בחיי היום יום של כל אחד מאיתנו ,  מתקיים קשר ישיר או עקיף עם אחת מהרשויות המוסמכות של  החל מהרשות  המקומית שאמורה לדאוג לכל צרכינו כתושבים בתמורה למיסי הארנונה שאנו משלמים, ועדות לתכנון ובניה , תאגידי מים, דרך חברות ממשלתיות כגון חברת החשמל וכלה בביטוח לאומי, רשות המיסים ועוד. בדרך כלל  , האזרח הרגיל אינו נתקל  בבעיות אל מול אותן  רשויות ואולם , לעיתים, מתרחשת סיטואציה שבה לאזרח יש סכסוך עם רשות מנהלית –  ציבורית לדוגמא חייבו בארנונה גבוהה שלא בהתאם  לסיווג הנכון, לא אושרה קצבה בביטוח לאומי, סגרו עסק כי משרד הממשלתי  טוען שהפעילות נוגדת כללים וחוקים, הפכו את הרחוב שבו אנו גרים לחד סיטרי , קבעו עמלת מכס גבוהה על המוצר שאנו מייבאים ועוד דוגמאות רבות.

כל סכסוך בין אדם לרשות נכנס בתחום של המשפט המנהלי.  מדובר בענף במשפט הציבורי לצד המשפט החוקתי והפלילי. מדובר בשלושת הענפים הבסיסים של המשפט הציבורי. המשפט המנהלי חל על רשויות המנהל שקובעות הסדרי ביצוע בשונה מחקיקה שקובעת את סמכויות הרשויות האחרות.

המשפט המנהלי חל  על :

א. הממשלה ומשרדיה.

ב.הרשויות המקומיות.

ג. תאגידים סטטוטוריים – תאגידים שהוקמו בחוק שהם ממלאים פונקציה משפטית (רשות השידור, רשות לטלוויזיה ורדיו, רשות לניירות ערך וכו').

ד. גופים לווייניים – וועדות חקירה, גופים שקמים אד הוק.

ה. חברות ממשלתיות – חברת החשמל, מקורות, רפאל, תעשיה אווירית, חברות עירוניות.

בנוסף, המשפט המנהלי עוסק בכללים שמחייבים את אותן רשויות מנהליות. השאלות הקשורות למימוש הכללים וההחלטות של הרשויות המינהליות הינן:

  1. האם לרשות יש סמכות לקבל את ההחלטה שקיבלה.
  2. ההליך המנהלי – בהנחה שאין בעיה של סמכות , האם הרשות הפעילה את הסמכות בהליך תקין.
  3. שיקול הדעת המנהלי – האם כאשר הרשות פעלה על פי סמכות והפעילה אותה לפי ההליך התקין, האם ההחלטה שהיא קיבלה נתקבלה לאחר שיקול דעת סביר.

כאשר אזרח מתמודד עם מחלוקת עם רשות מנהלית שנוגעת להחלטה של הרשות , יש הכרח בייצוג הולם וראוי על ידי עורכי דין שמכירים את תחום המשפט המנהלי ויודעים קצת ואיך להתמודד עם הרשויות המנהליות.

במהלך השנים האחרונות משרדנו טיפל במאות  הליכים אל מול רשויות המדינה, ובהצלחה רבה.  החל מעניינים הקשורים לביטוח לאומי , דרך  חיובי ארנונה שגויים , עררים והתנגדויות על תכניות בניה שגויות וכלה באישורי כניסה למדינת ישראל ודחיות תביעות על ידי מנהל האוכלוסין.

אנחנו מאמינים כי בפניה אל רשויות המדינה יש צורך בהצגת ניסיון, ידע ומקצועיות תוך ליווי נכון וראוי ואת זה משרדנו נותן במסגרת מתן השירות המשפטי .

לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם משרדנו.